علت ریزش ابرو چیست و چگونه می توانم آن را درمان کنم؟

دقیقاً مانند موهای سر ، ابروها نیز می توانند دچار ریزش شوند یا رشد آنها متوقف شود. به هر دلیلی ممکن است این مسئله را تجربه کنید.در ادامه ی مقاله همه چیز را درباره ی ریزش ابرو بررسی میکنیم.

علل ریزش ابرو چیست؟

اگر یک یا هر دو ابرو دچار ریزش شده باشد ، می تواند به دلیل عفونت ، بیماری های پوستی ، تغییرات هورمونی یا سیستم ایمنی بیش از حد فعال باشد. کمبودهای تغذیه ای ، آسیب های جسمی یا استرس عاطفی نیز می تواند باعث ریزش ابرو شود.
ریزش ابرو
ریزش ابرو

1.آلوپسی آره آتا

آلوپسی آره آتا یک بیماری خود ایمنی است. سیستم ایمنی بدن به اشتباه بخشی از بدن خود را دشمن تشخیص داده و به آن حمله می کند. آلوپسی آره آتا ، فولیکول های مو را که از آن موهای فردی رشد می کند ، هدف قرار می دهد ، تولید مو را کند یا متوقف می کند.
انواع مختلف آلوپسی وجود دارد:
آلوپسی آره آتا باعث ایجاد لکه های تصادفی ریزش مو می شود.
آلوپسی جهانی (Universal Alopecia Universalis) از بین رفتن کامل موها است.
آلوپسی فیبروزینگ پیشانی باعث ایجاد زخم در پوست سر همراه با طاسی و از بین رفتن ابرو می شود.
پزشکان مطمئن نیستند که چه عواملی باعث ایجاد یک اپیزود می شود ، اما با توجه به عدم موفقیت بیماری ، موها دوباره رشد می کنند.

2.کمبود مواد مغذی بدن

 

کمبود مواد مغذی بدن از علل ریزش ابرو
کمبود مواد مغذی بدن از علل ریزش ابرو

 

انسان به مواد مغذی از جمله منابع انرژی (کربوهیدرات ها ، پروتئین ها ، چربی ها) ، اسیدهای آمینه و چرب ، ویتامین ها و مواد معدنی نیاز دارد. بعضی از اینها رشد مو را حفظ و تحت تأثیر قرار می دهند؛ بنابراین کمبود هر یک از آنها می تواند باعث ریزش مو شود.
کمبود ویتامین A یا روی می تواند رشد سلولی را کند کرده و مانع از تولید شود.کمبودهای خاص دیگر که می تواند بر ریزش مو تأثیر بگذارد عبارتند از: بیوتین (ویتامین B-7) ویتامین C (تولید کلاژن) اهن ، ویتامین های E ، B-12 و D و اسیدهای چرب امگا.

3.اگزما (درماتیت آتوپیک)

اگزما نوعی التهاب در پوست است که باعث خارش ، قرمزی ، پوسیدگی و تحریک می شود. این سیستم توسط سیستم ایمنی بیش از حد حساس ایجاد می شود و می تواند به صورت یک باره شعله ور شدن یا یک وضعیت مداوم ظاهر شود.
از آنجا که فولیکول های مو در پوست قرار دارند ، ممکن است اگزما در رشد مناسب موها تداخل ایجاد کند.

4.پسوریازیس

پسوریازیس نوعی اختلال خود ایمنی است که باعث می شود سلول های پوست به سرعت تکثیر پیدا کنند و لکه های قرمز ، ضخیم ، پوسته پوسته و دردناک ایجاد شده
و فولیکول های مو را مسدود کرده و رشد را متوقف کند.

5.درماتیت تماسی

درماتیت تماسی در اثر تماس با ماده حساسیت زا یا محرک سمی ایجاد می شود. ممکن است احساس خارش کنید یا احساس سوزش کنید. اگر ناحیه نزدیک ابروهای شما تحت تأثیر قرار گیرد ، التهاب ممکن است رشد مو را مهار کند و باعث ریزش ابرو شود.
درماتیت تماسی از علل ریزش ابرو
درماتیت تماسی از علل ریزش ابرو

6.درماتیت سبورئیک

درماتیت سبورئیک معمولاً یک بیماری مداوم است. دانشمندان معتقدند که علت آن قارچ یا تولید بیش از حد روغن در پوست است. درماتیت سبورئیک حتی در ابروها منجر به ایجاد شوره می شود.

7.کچلی

کچلی که به کرم حلقوی معروف است نیز یک نوع قارچ است.کچلی باعث: لکه های قرمز ، خارش ، برجسته شن پوست ،جوش و تاول میشود. وقتی این علایم روی ابروها نمایان می شوند ، باعث ریزش ابرو و کچلی در آن ناحیه میشوند.

8.بیماری هانسن

بیماری هانسن (جذام) توسط باکتری ایجاد می شود و به صورت زخم در سراسر پوست ظاهر می شود. این بیماری  در بسیاری از کشورها رایج است. جذام  باعث ریزش مو در سراسر بدن ، بی حسی و ضعف اندام است.

9.استرس و اضطراب

 

استرس و اضطراب موجب ریزش ابرو میشود
استرس و اضطراب موجب ریزش ابرو میشود

 

استرس و اضطراب بیش از حد می تواند باعث تغییرات فیزیولوژیکی ، از جمله کاهش اکسیژن به فولیکول های مو و نوسان سطح هورمون شود که باعث ریزش ابرو میشود.

10.بارداری و زایمان

بارداری و زایمان همچنین می تواند هورمون ها و سایر جنبه های بیوشیمی بدن شما را تحت تاثر قرار دهد. این نوسانات ممکن است چرخه های رشد مو را از بین ببرد و باعث ریزش ابرو و مو شود.

11.تلوژن افلوویوم

تلوژن افلوویوم یک ریزش غیرطبیعی مو است که هنگامی اتفاق می افتد که چرخه رشد طبیعی مو در اثر تغییرات هورمونی یا تغییرات دیگر در بدن قطع شود.

12.سالخوردگی

مردان و زنان از 40 سالگی شروع به کم پشتی مو می کنند ، زیرا سطح استروژن در زنان و تستوسترون در مردان کاهش می یابد.

13.اصلاح مداوم یا استفاده بیش از حد از محصولات آرایشی

اصلاح بیش از حد ابروها ضربه جزئی ایجاد می کند و در نهایت ممکن است رشد مو در آن نقطه متوقف شود. آرایش بیش از حد نیز ممکن است آسیب مشابهی ایجاد کند.

درمان های خانگی ریزش ابرو

در ادامه ی مقاله 6 درمان خانگی برای ریزش ابرو را با هم بررسی میکنیم.

1.روغن کرچک:

 

روغن کرچک دارای ترکیب شیمیایی بسیار غیرمعمولی است که در غلظت های کمتری در سایر دانه ها و روغن ها یافت می شود. روغن کرچک را به آرامی به مدت 2-3 دقیقه روی هر ابرو ماساژ دهید و برای مدتی آن را بگذارید. آنها را بعد از 30 دقیقه با آب ولرم و پاک کننده ملایم صورت بشویید. این روند را فقط یک بار در روز برای روزهای متوالی تکرار کنید و در صورت بروز هرگونه تحریک ، فوراً متوقف کنید.

2.مخلوط روغن نارگیل و پوست لیمو:

مخلوط روغن نارگیل و پوست لیمو مطمئناً می تواند به رشد ابروهای شما کمک کند. 1/4 فنجان روغن نارگیل را بردارید و آن را در یک ظرف تمیز با پوست ورقه شده لیمو مخلوط کنید و سپس مخلوط را برای مدت دو هفته در یک مکان تاریک قرار دهید. مخلوط را درست قبل از خواب روی ابروهای خود بزنید. تا زمانی که تحریکاتی روی پوست ایجاد نشود ، می توان از این ماده استفاده کرد و فقط بعد از استفاده از آن برای جلوگیری از تحریک مرکبات ،  2 ساعت از تابش مستقیم نور خورشید روی ابروها خودداری کنید.

روغن پرپشت کننده مژه و ابروی نداگلد با ترکیبات کاملا گیاهی

 

3.آلوئه ورا:

اگر به دلیل چربی بیش از حد ، ابرو کم پشت دارید ، قطعاً باید شیره برگ آلوئه ورا را روی آنها امتحان کنید. برگ های آلوئه ورا را خرد کرده و آب آن را به آرامی روی ابروهای خود ماساژ دهید و اجازه دهید نفوذ کند. آلوئه ورا به بهبود پوست و افزایش رشد آن کمک می کند.

 

4.پیاز:

گوگرد موجود در آب پیاز می تواند به رشد سریع و متراکم موهای ابرو کمک کند. یک پیاز را خرد کرده و با کمک یک پنبه آب آنرا روی ابرو های خود بمالید. تا وقتی که مواد مفید آن ذب ابرو ها نشده باشد از شستن آن ها خودداری کنید.

5.دانه شنبلیله :

با خرد کردن چند دانه شنبلیله ، یک خمیر درست کنید و آن را درست قبل از خواب یا صبح زود قبل از دوش گرفتن روی ابروها بمالید. همچنین می توان روغن بادام را برای تهیه خمیر ، با آن مخلوط کرد. روغن بادام به مرطوب سازی پوست کمک می کند.

6.شیر:

شیر و محصولات شیر سرشار از پروتئین و ویتامین هستند. یک پنبه را به شیر آغشته کنید و شب آن را روی ناحیه ابرو بمالید. خواص طبیعی ارثی شیر ، ریشه مو را تغذیه می کند و باعث رشد سریعتر آن می شود.

 

زیبایی ابرو ها با آرایش دائمی

مرکز فوق تخصصی آرایش دائم مهرنوش حبیبی ، با سابقه ای درخشان، آماده ارائه خدمات زیبایی صورت با بهترین و امن ترین روش ممکن، برای بدست آوردن زیبایی دائمی شما عزیزان میباشد.

در این مرکز، زیبایی بر اساس آناتومی صورت هر شخص و بر اساس چشم، ابعاد بینی، پهنای پیشانی و فاصله ی چشم ها از هم با استفاده از ابزارها، دیوایدر و اپلیکیشن مخصوص طراحی و قرینه سازی انتخاب و اعمال میشود.

با آرایش دائمی از شر ابرو های کم پشت و انجام روزانه آرایش خلاص میشوید.

انواع آرایش دائم ابرو

فیبروز

فیکانتور

میکروبلیدینگ

تاتو ماژیکی

دکاپاژ

سایه ابرو دائمی

هاشور ابرو دائم

میکروپگمنتیشن ابرو

بولد بروز

نانو بلیدینگ

نمونه کار های آرایش دائم ابرو ی مهرنوش حبیبی

 

 

منابع:

 

https://unsplash.com/s/photos/aloe-vera

https://parenting.firstcry.com/articles/contribution-31-uses-of-castor-oil-that-will-make-you-buy-it-immediately-ladies/

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/cod.13460

https://fitnessgenes.com/blog/how-much-protein-do-you-need-to-build-muscle/

https://www.inebra.com/scales-on-the-eyebrows-eyebrows-itchy-and-falling-out-causes-and-tips-for-treatment/

https://www.healthline.com/health/eyebrow-hair-loss#seeking-medical-help

https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/beauty/6-home-remedies-to-regrow-your-eyebrows/articleshow/16766469.cms

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *