هاشور ابرو

یکی از اجزای صورت که آرایش های دائمی بر روی آن صورت می گیرد ابرو است و هاشور ابرو یکی از طبیعی ترین راه های آرایش دائمی است.

هاشو ابرو

از گذشته تا به حالا داشتن چهره ی زیبا یکی از مهم ترین دغدغه های افراد به ویژه بوده و است. اما اکثر بانوان اعتقاد دارند که انجام آرایش روزانه علاوه بر وقتی که در طول روز از ما می گیرد چهره را نیز از حالت طبیعی خارج می کند.

از این رو امروزه خیلی از بانوان به انجام آرایش های دائمی که چهره را طبیعی نشان دهد و اما در مقابل زیبایی را به چهره ببخشد، می روند.

هاشور ابرو چیست ؟

در گذشته بسیار بودند بانوانی که برای زیبایی ابرو های خود تاتو ابرو را انتخاب می کردند اما این روش علاوه بر درد بسیاری که داشت ظاهری غیر طبیعی به ابرو ها میداد.

از این رو بسیاری از انجام آن پشیمان می شدند و امروزه با پیشرفت تکنولوژی روشی دیگر جایگزین آن شده است که آن را روش تاتو خطی و یا هاشور ابرو می نامند.

هاشور در لغت به معنی حاشیه و یا پرداخت نمودن با قلم که در نقاشی نیز به کار می رود و به معنای زدن سایه های روشن و تیره است.

در نتیجه هاشور ابرو اقدامی است که خط های نزدیک و موازی هم روی ابرو ایجاد می کند به صورتی که سطح زیر آنها کاملا با این خطوط پوشیده می شود. این تکنیک به دو روش میکروپیگمنتیشن و میکروبلیدینگ انجام میشود.

شیوه های اجرایی هاشور ابرو

شیوه های اجرایی هاشور ابرو

در حالت کلی هاشور ابرو با 2 روش قابل اجراست:

 1. هاشور میکروپیگمنتیشن (micropigmentation)، که با دستگاه برقی انجام میشه.
 2. هاشور میکروبلیدینگ (microblading) ، که با دستگاه میکروبلیدینگ که یه قلم دستی هست و با فشار دست انجام میشه.

تاتو های انجام شده با این دستگاه ها میتونه به صورت هاشور اجرا بشه و ضمن آسیب کمتر به پوست ، درد کمتر و دوره بهبود زودتر نسبت به روش قدیمی ظاهر طبیعی تر و زیباتری رو به ابرو ها میده و این یکی از مزایای هاشور ابرو می باشد.

در تاتو های قدیمی عمق سوزن به اندازه ای هست که پیاز مو آسیب میبینه و ظاهری غیر طبیعی داره.

هاشور ابرو برای چه کسانی مناسب است؟

 • افرادی که دارای ریزی ابرو و ابرو کم پشت هستند
 • آن دسته از بانوانی که ابروهایشان نامتقارن است.
 • خانم های شاغلی که وقتی برای انجام آرایش های روزانه ندارد.
 • ورزشکارانی که به دلیل ورزش نمی توانند در حین ورزش آرایش کنند.
 • آن دسته از بانوانی که میخواهند همیشه چهره ی زیبا و با رنگ باشند.

چه کسانی در انجام هاشور ابرو مشکل دارند؟

چه کسانی در انجام هاشور ابرو مشکل دارند؟

بعضی از خانم ها در مواردی خاص در انجام هاشور ابرو مشکل رنگ پذیری خواهند داشت این موارد به شرح زیر است:

 • خانم هایی در دوران پریودی قرار دارند رنگ پذیری ابرو های آنها کاهش می یابد
 • آن دسته از خانم هایی که به مقدار زیادی از مشروبات الکلی استفاده می کنند رنگ پذیری در ابرو های آنها کم است.
 • افرادی که از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند.
 • بانوانی که دارای بیماری دیابت باشند نیز مشکل رنگ پذیری در ابرو های خود خواهند داشت.

همچنین لازم به ذکر است که انجام هاشور ابرو برای بانوان باردار بنا به 4 دلیل مضر است و نباید انجام شود. یکی از این دلایل این است که چون در دوران بارداری گردش خون در بدن بالا است به همین میزان رنگ پذیری بسیار کاهش می یابد و شاید رنگ پذیری اصلا صورت نپذیرد دومین دلیل منع انجام هاشور ابرو در زمان بارداری خونریزی بالا در حین کار است.

یکی دیگر از این دلایل آن است که: همانطور که همه ی ما میدانیم در دوران بارداری جنین به طور مستقیم از خون مادر خود تغذیه می نماید و در فرآیند هاشور از رنگ های شیمیایی استفاده می شود که در صورت وارد شدن این رنگ ها به خون باعث خطرات زیادی برای جنین و حتی سقط آن می شود.

و در آخر اینکه در دوران به دلیل تغییرات هورمونی و اضافه وزن زیادی که ایجاد می شود در صورت انجام هاشور ابرو ممکن است بعد از برگشت به شرایط عادی پوست دارای گوشت اضافه و یا حتی عفونت در ناحیه ابرو بشود.

شایان ذکر است که حتی پس از دوران بارداری و به دنیا آمدن فرزند تا زمانی که مادر به آن شیر می دهد نیز این کار توصیه نمی شود زیرا ممکن است باز هم این مواد شیمیایی به خون یا شیر مادر و تغذیه کودک از آن برای او خطرات زیادی دارد. پس بهتر است تا زمانی که باردارید و یا به کودک خود شیر می دهید هاشور ابرو را انجام ندهید.

میزان ماندگاری هاشور از طریق میکروبلیدینگ و میکروپیگمنتیشن چقدر است؟

مدت زمان ماندگاری هاشور ابرو حدودا تا دوسال است البته این نکته که فرآیند کار مرکزی که به آن مراجعه می کنید چقدر کیفیت داشته باشد و همچنین نوع پوست شما نیز در این مدت تاثیر دارد.

همچنین هاشور ابرو معمولا در مدت زمان هر 6 ماه نیاز به ترمیم دارد. همچنین لازم به ذکر است که در روش میکروبلیدنگ ماندگاری کمتری نسبت به روش میگروپیگمنتیشن وجود دارد.

آیا فرآیند هاشور ابرو با درد همراه است؟

آیا فرآیند هاشور ابرو با درد همراه است؟

در گذشته داروهای بی حسی کمی وجود داشت و فرآیند تاتو با درد زیادی همراه بود اما امروزه با وجود داروهای بی حسی و پماد های مخصوص میزان این درد به کم تری میزان خود می رسد اما اگر آستانه ی تحمل درد در شما بالا نیست می تواند نیم ساعت قبل از فرآیند هاشور ابرو از قرص های مسکن مانند ژلوفن و یا قرص های آرام بخش استفاده کنید.

لازم به ذکر است خونریزی در فرآیند هاشور غیر طبیعی است اما در صورت وجود خون آبه نگرا نباشید زیرا طبیعی است.

حکم هاشور ابرو در اسلام چیست؟

شاید برای بسیاری از بانوان مهم باشد که آیا هاشور ابرو مانعی برای وضو و نماز است یا خیر؟

در پاسخ به این سوال باید بگویم خیر در فرآیند هاشور ابرو و تاتو رنگدانه ها به لایه زیرین پوست وارد می شود و هیچ سدی در برابر وضو نمی باشد.

این نظر تمامی مراجع تقلید است، آنها می گویند نماز خواندن و وضو و حتی غسل با وجود هاشور ابرو هیچ مانعی ندارد.

ما در مرکز آرایش دائم مهرنوش حبیبی آماده ارائه خدمات هاشور ابرو به مشتریان گرامی هستیم. لطفا با ما تماس بگیرید.

  مرکز فوق تخصصی آرایش دائم مهرنوش حبیبی