آشنایی بیشتر با پوست مختلط یا ترکیبی

موضوع پادکست : آشنایی بیشتر با پوست مختلط یا ترکیبی

توسط زهرا امیری

 

 

با سلام به وب سایت فوق تخصصی آرایش دائم مهرنوش حبیبی خوش آمدید. در این مقاله قصد داریم درباره ی پوست مختلط یا ترکیبی صحبت کنید

پنج نوع پوست اصلی وجود دارد: خشک ، چرب ، حساس ، طبیعی و مختلط.

پوست مختلط یا ترکیبی چیست؟

پوست مختلط یا ترکیبی
پوست مختلط یا ترکیبی

 

ابتدا ، بیایید پوست ترکیبی را تعریف کنیم. این نوع پوست دارای دو یا چند نوع مختلف پوست در صورت است و ممکن است وضعیت پوست شما در فصول مختلف نوسان داشته باشد.

به طور معمول ، نوع پوست ترکیبی با خشکی و پوسته پوسته شدن گونه ها مشخص می شود ، در حالی که چربی و درخشش بیش از حد در سایر مناطق صورت ظاهر می شود. کسانی که پوست مختلط دارند با T-Zone خود که شامل پیشانی ، بینی و چانه است درگیر نبرد هستند.

چگونه می توانم تشخیص دهم که پوست مختلط یا ترکیبی دارم؟

تصور می شود که پوست ترکیبی یکی از رایج ترین انواع پوست است.

به این علائم و نشانه ها توجه داشته باشید تا تعیین کنید که آیا شما با پوست ترکیبی روبرو هستید یا نه:

ظاهر منافذ بزرگتر یا منافذ باز :

اگر لکه های روغنی دارید ، ممکن است متوجه شده باشید که منافذ در این مناطق بزرگتر به نظر می رسند. از آنجا که غدد چربی زیر پوست سبوم اضافی تولید می کنند (ماده روغنی که باعث براق به نظر رسیدن پوست شما می شود) ، منافذ پوست می توانند توسط سلول های مرده پوست مسدود شده و باعث تجمع سبوم و بزرگ شدن منافذ پوست شوند.

شما به احتمال زیاد با داروهای “معجزه آسای” فراوانی روبرو شده اید که برای کوچک شدن منافذ پوست شما ساخته شده است – این درمان واقعا وجود ندارد. ثابت نشده است که هیچ چیزی اندازه منافذ پوست شما را کاهش می دهد ، اما شما می توانید با تمیز کردن منافذ پوست یعنی با تمیز کردن منظم ، آنها را کوچکتر نشان دهید.

علائمی که به شما میگوید پوست حساس دارید

پوست براق:

براق بودن پوست از علائم پوست مختلط یا ترکیبی
براق بودن پوست از علائم پوست مختلط یا ترکیبی

 

کسانی که پوست مختلط دارند حداقل در یک قسمت از صورت آنها ، پوستشان می درخشد. برای اکثر افراد ، این درخشش بیشتر در منطقه T وجود دارد و به دلیل تولید بیش از حد روغن رخ می دهد.

جوش های سرسیاه و جوش های سر سفید:

هنگامی که روغن در منافذ پوستی شما گرفتار می شود ، با سلول های مرده پوست و بقایای دیگر مخلوط می شود و باعث پلاگین می شود. وقتی این پلاگین به هوا باز شود ، باعث ایجاد جوش سرسیاه می شود. وقتی بسته شد ، منجر به تشکیل جوش سر سفید می شود.

 شما شوره سر دارید:

شوره سر همیشه نشانگر نوع پوست نیست ، اما بسیاری از زنان با پوست ترکیبی با لکه های خشک و پوسته پوسته پوست سر خود روبرو می شوند.

شما همزمان با لکه های خشک و جوش های پوستی مقابله می کنید:

اگر به طور همزمان با لکه های خشک و جوش های پوستی مقابله می کنید ، احتمالاً با پوست ترکیبی روبرو هستید.

آشنایی بیشتر با پوست معمولی یا طبیعی

 چه عواملی باعث ایجاد پوست مختلط می شود؟

 ژنتیک

ژنتیک نقش زیادی در تعیین نوع پوست دارد. چه پوست خشک ، چرب ، حساس و ترکیبی داشته باشید ، احتمالاً آن را از والدین و مادربزرگ ها به ارث برده اید. غدد چربی بیشتری در منطقه T وجود دارد که وظیفه ایجاد سبوم ، ماده مومی که پوست شما را نرم و لطیف می کند ، است.

غدد موجود در این ناحیه در کسانی که نوع پوست ترکیبی دارند فعال تر هستند و سبوم اضافی تولید می کنند که می تواند منجر به درخشش و در نتیجه شکستگی شود. اگر مادر یا پدر شما در منطقه T-Zone با پوست چرب برخورد کرده و با آکنه دست و پنجه نرم کرده اند ، شما نیز مقابله با این شرایط را دارید.

آشنایی بیشتر با پوست خشک و درمان آن

عواملی محیطی

با این وجود ، عواملی محیطی وجود دارند که وارد عمل می شوند. برخی از محصولات و عادات سبک زندگی می توانند به نوع پوست مختلط یا ترکیبی کمک کنند. استفاده از محصولات خشن که حاوی مواد خشک هستند می تواند پوست شما را به تولید چربی اضافی تحریک کنند ، که باعث بدتر شدن شکستگی در منطقه T در هنگام خشک شدن سایر قسمت های صورت میشود.

کسانی که پوست مختلط یا ترکیبی دارند معمولا باید برای یافتن محصولات مراقبت از پوست و لوازم آرایشی مناسب بسیار تلاش کنند.

نکته اصلی تعادل است:

یافتن محصولاتی که رطوبت بیشتری به مناطق خشک شده ، بدون افزایش درخشش و روغن در مناطق دیگر ارائه میدهند. از استفاده از محصولاتی که رایحه بیش از حد دارند خودداری کنید اگر نوع پوست ترکیبی دارید ، احتمالاً با پوست خشک و پوسته پوسته شده حداقل در یک قسمت از صورت خود روبرو می شوید.

خشکی پوست می تواند حساس باشد و به راحتی با محصولی که حاوی رایحه های شیمیایی است تحریک شود. به محصولات دارای مواد طبیعی روی بیاورید و از تحریک کننده های شیمیایی که باعث بدتر شدن شکستگی پوست شده و پوست را خراب می کند ، خودداری کنید.

چند نکته برای کسانی که پوست مختلط یا ترکیبی دارند

از استفاده از محصولاتی که منافذ پوستی شما را مسدود می کند خودداری کنید

برخی از محصولات به احتمال زیاد منافذ پوستی شما را مسدود می کنند. گفته می شود محصولات آرایشی و بهداشتی کمدوژنیک باعث ایجاد آکنه و لکه های پوستی می شوند – 54 درصد از زنان بالای 25 سال آکنه ی صورت دارند ، بنابراین یافتن محصولاتی که باعث شکستگی پوست نمی شوند بسیار مهم است. به محصولات آرایشی غیر کمدوژن روی آورید.

محصولات ColoreScience با توجه به مراقبت از پوست ، با انجام وظیفه مضاعف ساخته می شوند – بدون به خطر انداختن سلامتی پوست ، ظاهری بی عیب و نقص داشته باشید.

دو مرطوب کننده مختلف را امتحان کنید :

همه افراد با انواع پوست باید از مرطوب کننده استفاده کنند ، و یافتن مرطوب کننده مناسب پوست شما بسیار مهم است. با این حال ، با داشتن پوست مختلط یا ترکیبی، ایجاد تعادل ممکن است مشکل باشد: چگونه گونه های خشک را بدون افزودن به براقیت روغنی T-Zone خود آبرسانی می کنیم؟ برای برخی ، این مسئله آزمایش است. بسیاری از افراد با نوع پوست ترکیبی بهتر است که دو ماده مرطوب کننده مختلف را به روند زیبایی خود اضافه کنند.

به طور معمول ، مرطوب کننده های سنگین و پایه کرم برای پوست خشک موجود در اطراف گونه ها و خط فک مناسب هستند. در مناطق روغنی ، از مرطوب کننده سبک و پایه آب استفاده کنید تا پوست شما بدون لطافت اضافی لطیف شود.

لایه برداری را فراموش نکنید

لایه برداری از پوست
لایه برداری از پوست

 

لایه برداری برای انواع پوست بسیار مهم است ، اما کسانی که پوست مختلط یا ترکیبیدارند باید از محصولات مناسب لایه بردار استفاده کنند. لایه برداری می تواند به باز شدن و پاکسازی منافذ مسدود شده در قسمت های روغنی صورت کمک کند ، در حالی که اجازه می دهد رطوبت در مناطق خشک به پوست نفوذ کند.

برخی از محصولات لایه برداری شیمیایی پوستی ایمن را ایجاد می کنند ، یا می توانید از اسکراب های گرانول طراحی شده برای از بین بردن فیزیکی سلول های مرده پوست که می توانند در منافذ پوست جمع شوند استفاده کنید. اگر پوست شما حساس است ، مراقب باشید بیش از حد لایه برداری نکنید.

7 دلیل که باعث میشود پوست چرب داشته باشیم

عادت های زندگی برای کمک به شما در درمان پوست مختلط یا ترکیبی

ورزش:

ورزش منظم می تواند استرس را کاهش داده و سلامت روحی و جسمی را بهبود بخشد. برنامه های آمادگی جسمانی تولید اندورفین را افزایش می دهد ، به آرامش بدن کمک می کند و به خواب بهتر کمک می کند. ورزش همچنین با افزایش جریان خون که مواد مغذی و اکسیژن را مستقیماً به سلولهای پوست می رساند و گردش خون را بهبود می بخشد.

هرچه گردش خون شما بهتر باشد ، بدن شما توانایی حمل مواد زائد از جمله رادیکال های آزاد را دارد که می توانند پوست شما را ویران کنند. این در مورد هر نوع پوستی صدق می کند ، بنابراین اطمینان حاصل کنید که فعالیت بدنی لازم را برای التیام بدن از داخل به بدن دارید.

ضد آفتاب بزنید:

استفاده از ضد آفتاب برای درمان پوست مختلط یا ترکیبی
استفاده از ضد آفتاب برای درمان پوست مختلط یا ترکیبی

 

 

هر وقت بیرون می روید ، چه اواسط تابستان باشد یا اواسط زمستان ، از ضد آفتاب استفاده کنید. حتماً از کرم ضد آفتاب 30 SPF یا بالاتر استفاده کنید و 30 دقیقه قبل از اینکه از خانه خارج شوید استفاده کنید.

چرا 30 عدد جادویی است؟ ( اشاره به اس پی اف ۳۰ و ۳۰ دقیقه قبل از خروج از منزل دارد )

به طور معمول ، هرچه SPF بالاتر باشد ، از حفاظت بیشتری نیز برخوردار است. با این حال ، این مقیاس محدودیت های خود را دارد. محصولات SPF 15 حدود 94 درصد از اشعه UVB ، محصولات SPF 30 حدود 97 درصد از اشعه UVB و SPF 45 حدود 98 درصد از اشعه UVB را مسدود می کند.

هیچ ضد آفتابی 100 درصد در برابر اشعه UVB محافظت نمی کند ، اما می توانید با پوشیدن لایه های محافظ لباس و تردد زیر سایه در خارج از منزل برای مدت زمان طولانی ، از پوستتان محافظت کنید.

تمدید ضد آفتاب را فراموش نکنید!

اگر بیشتر از حد معمول عرق میکنید یا زیاد شنا میکنید هر دو ساعت یک بار یک لایه ضدآفتاب بزنید.

استرس خود را مدیریت کنید:

استرس می تواند تأثیر عمده ای در سلامتی شما داشته باشد ، اما آیا به مشکلات پوستی کمک می کند؟ بله! گرچه استرس به خودی خود باعث ایجاد آکنه نمی شود ، اما می تواند برخی از بیماری های پوستی موجود را تشدید کند. مطالعاتی انجام شده است که ارتباط واضحی بین استرس و شکستگی را نشان می دهد. یک مطالعه ، عملکرد پوست دانشجویان طی چندین ماه را مشاهده کرد. در دوره های امتحان (زمانی که سطح استرس افزایش می یابد) ، شکستگی شایع تر است.

روش های زیادی برای کاهش استرس وجود دارد. برای برخی ، استرس با ورزش منظم بهتر کنترل می شود. از نظر دیگران ، مراقبت مفیدترین روش است. یکی از مهمترین راهها برای کاهش استرس و رسیدن پوست به بهترین حالت – مهم نیست که کی باشید و چه مشغله هایی داشته باشید – استراحت کافی است. زود بخوابید ، تلفن و لپ تاپ خود را کنار بگذارید. حتی در تعطیلات آخر هفته نیز کارتان را تعطیل کنید.

پوست شما سپاسگزارتان خواهد بود! با مراقبت از پوست ، پوستی لطیف و دوست داشتنی و پوست درخشان مورد نظر خود را بدست می آورید.

از محصولات مراقبت از پوست مناسب استفاده کنید ، یک رژیم منظم برای مراقبت از پوست را دنبال کنید و این عادت های سبک زندگی سالم را برای داشتن چهره ای درخشان در برنامه روزانه خود بگنجانید.

پایان

ممنون که با نگاه های گرمتان همراهمان بودید‌. این هم از نکات پوست مختلط یا ترکیبی می توانید از طریق اینستاگرام به آدرس از نمونه کارها و آموزش های رایگان بهره ببرید. ممنون که یاریمان کردید‌ خدا یار و نگهدارتان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *