بررسی عوامل موثر بر سلامت پوست (قسمت اول)

با سلام. به وب سایت فوق تخصصی آرایش دائم مهرنوش حبیبی خوش آمدید. در این مقاله قصد داریم درباره ی سلامت پوست صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

پوست بزرگترین اندام بدن است. وقتی سالم است ، لایه های آن برای محافظت از ما سخت کار می کنند اما هنگامی که به خطر بیفتد ، توانایی پوست برای کار به عنوان یک مانع موثر مختل می شود. بنابراین ما بهترین راه ها را برای بهبود سلامت پوست برای حمایت از آن در حفظ نقش محافظتی آن پیدا کرده ایم.

علائمی که به شما میگوید پوست حساس دارید

نقش پوست در بدن

پوست شما دریچه ای به سمت بدن شماست که داستان های زندگی شما را آشکار می کند. از جوش های پوستی در طی سالهای نوجوانی گرفته تا درخشش درخشان بارداری و لکه های آفتاب پیری ، هم سن و هم سلامت شما در پوست شما منعکس می شود.

پوست عملکردهای بسیاری دارد ، و آن را به عنوان چند وظیفه ای نهایی بدن انسان تبدیل می کند. مهمترین نقش های آن ، اولین خط دفاعی بین بدن و دنیای خارج ، محافظت از ما در برابر باکتری ها ، ویروس ها و آلودگی ها و مواد شیمیایی است که در محل کار و خانه با آنها روبرو می شویم.

پوست دمای بدن را تنظیم می کند ، تعادل مایعات را حفظ می کند و از دست دادن رطوبت را کنترل می کند. همچنین به عنوان یک مانع عمل می کند ، احساسات درد را تشخیص می دهد تا ما را از خطر آگاه کند و از ما در برابر اشعه های ماورا بنفش مضر (UV) خورشید محافظت می کند.

 

سلامت پوست
سلامت پوست

 

چه عواملی روی پوست تاثیر میگذارد؟

عوامل زیادی روی پوست شما تأثیر می گذارد. ژنتیک ، پیری ، هورمون ها و شرایطی مانند دیابت از عوامل داخلی هستند که روی پوست تأثیر می گذارند. بعضی از اینها را نمی توانید تحت تأثیر قرار دهید ، اما عوامل خارجی بسیاری وجود دارد.

تأثیرگذارهای خارجی مانند قرار گرفتن در معرض آفتاب در معرض محافظت نکردن و شستن بیش از حد مکرر یا با آب بسیار گرم می تواند به پوست آسیب برساند. یک رژیم غذایی ناسالم ، استرس ، کمبود خواب ، ورزش کم ، کم آبی بدن ، سیگار کشیدن و داروهای خاص می تواند بر توانایی پوست برای کار به عنوان یک مانع محافظتی موثر تأثیر بگذارد.

در اینجا نکاتی درباره اخبار مربوط به سلامت پوست Medical News Today آورده شده است که به شما کمک می کند تا چین و چروک ها را از بین ببرید ، درخششی درخشان پیدا کنید و پوستتان را در طول سال های عمرتان نرم و لطیف نگه دارید.

پوست چیست و در معرض چه عارضه هایی قرار دارد؟

1.رژیم غذایی سالم داشته باشید

یک صنعت چند میلیارد دلاری اختصاص دارد به محصولاتی که پوست شما را به بهترین شکل نشان می دهد و ادعا می کنند با علائم پیری مبارزه می کنند. اما مرطوب کننده ها فقط پوست را عمیق می کنند و پیری پوست در سطح سلولی عمیق تری ایجاد می شود. آنچه می خورید به اندازه محصولاتی که روی پوست خود می گذارید مهم هستند. رژیم غذایی شما می تواند سلامت پوست شما را از داخل بهبود ببخشد ، بنابراین با استفاده از یک رژیم غذایی سالم رنگ چهره تان روشن تر می شود.

غذاهای سالم برای پوست:

انبه

انبه حاوی ترکیباتی با خاصیت آنتی اکسیدانی است. این ترکیبات به محافظت از اجزای پوست مانند کلاژن کمک می کنند.

گوجه فرنگی

تاثیر گوجه فرنگی بر سلامت پوست
تاثیر گوجه فرنگی بر سلامت پوست

 

گوجه فرنگی دارای مزایای پیشگیری از سرطان پوست است. یک مطالعه بر روی موش ها نشان داد که مصرف روزانه گوجه فرنگی پس از قرار گرفتن در معرض نور ماورا UV بنفش 50 درصد رشد تومورهای سرطان پوست را کاهش می دهد.

تحقیقات نشان داده است که استفاده از رب گوجه فرنگی در وعده های غذایی می تواند به محافظت در برابر آفتاب سوختگی کمک کند. بعد از 10 هفته ، افرادی که 40 گرم رب گوجه فرنگی در روز مصرف می کردند ، 40 درصد آفتاب سوختگی کمتری نسبت به گروه های دیگر داشتند. تصور می شود که لیکوپن ، رنگدانه ای که باعث ایجاد رنگ قرمز گوجه فرنگی می شود ، در اثر محافظتی گوجه فرنگی در برابر آسیب UV نقش دارد.

7 دلیل که باعث میشود پوست چرب داشته باشیم

روغن زیتون

بعد از مصرف روغن زیتون، عکسبرداری صورت کمترین آسیب را نشان میدهد – یعنی آسیب تجمعی به پوست که شامل چین و چروک ، لکه های تیره و تغییر رنگ است ، که در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید ایجاد می شود – بسیار کمتر است.

شکلات تلخ

تاثیر شکلات تلخ بر سلامت پوست
تاثیر شکلات تلخ بر سلامت پوست

 

فلاوانولهای کاکائو موجود در شکلات تلخ ممکن است ساختار و عملکرد پوست را بهبود بخشد. دانشمندان کشف کردند که فلاوانول های کاکائو باعث کاهش زبری و پوسته پوسته شدن پوست ، افزایش رطوبت پوست و کمک به دفاع از پوست در برابر آسیب اشعه ماورا بنفش می شود.

 چای سبز

چای سبز به بسیاری از مزایای پوست پیوند خورده است. ترکیباتی که در چای سبز به نام پلی فنول یافت می شود ، سلول های پوستی را که در حال مرگ هستند جوان می کند ، که ممکن است برای بهبود زخم ها یا برخی از بیماری های پوستی مفید باشد. نتایج امیدوار کننده ای را به عنوان یک درمان بالقوه برای بیماری های پوستی مانند پسوریازیس و شوره سر نشان داده است. لکه هایی از پوست خشک ، پوسته پوسته و قرمزی پوست اغلب در این شرایط وجود دارد – معمولاً در نتیجه التهاب و تولید بیش از حد سلول های پوستی. چای سبز ممکن است تولید سلول های پوستی را کند کرده و التهاب را سرکوب کند.

چای سفید

چای سفید دارای خاصیت ضد سرطان و ضد پیری است. یک مطالعه نشان می دهد که برخی از مواد موجود در چای سفید ممکن است از پوست در برابر استرس اکسیداتیو و آسیب سلول های ایمنی محافظت کند.

کلم پیچ

 

تاثیر کلم پیچ بر سلامت پوست
تاثیر کلم پیچ بر سلامت پوست

کلم پیچ یکی از بهترین منابع لوتئین و زئاگزانتین است. لوتئین و زاگزانتین ممکن است در برابر آسیب پوستی ناشی از نور ، به ویژه در برابر اشعه UV محافظت کنند.

امگا 3 موجود در ماهی های روغنی ، گردو ، و دانه های کدو تنبل یا روغن هایی مانند روغن دانه کتان و روغن ذرت ممکن است از خشکی و پوسته پوسته شدن پوست جلوگیری کند.

 سویا

سویا ممکن است به بهبود چین و چروک های پوستی که در زنان یائسه ظاهر می شود ، کمک کند.

برای محافظت در برابر آفتاب هرگز به غذاها و تغذیه اعتماد نکنید. برای محافظت در برابر تابش آفتاب ، همیشه از ضد آفتاب با SPF حداقل 15 استفاده کنید ، بین ساعات 10 صبح تا 2 بعد از ظهر در سایه راه بروید و از لباسی که پوست شما را پوشانده و کلاهی لبه دار استفاده کنید.

رژیم محدود کننده کالری

تحقیقات در موش ها نشان داده است که کاهش کالری دریافتی روند پیری سلولی را کند می کند. دانشمندان دریافتند که کاهش 35 درصدی کالری مصرفی در پیری درون سلول تأثیر دارد. کاهش کالری باعث کاهش سرعت تولیدکنندگان پروتئین سلول ، به نام ریبوزوم میشود و روند پیری نیز کاهش می یابد.

این کاهش سرعت نه تنها تولید ریبوزوم ها را کاهش می دهد ، بلکه به آنها زمان می دهد تا خود را ترمیم کرده و عملکرد بدن را به خوبی حفظ کنند. تحقیقات اولیه دیگر نشان داده است که آلانتوئین – ترکیبی که در بسیاری از کرم های ضد پیری صورت وجود دارد – از تأثیر رژیم های غذایی محدود کننده کالری تقلید می کند و طول عمر را بیش از 20 درصد افزایش می دهد.

اکسیر زندگی می تواند در کابینت سرویس بهداشتی شما مخفی شود. متأسفانه ، این تحقیق تاکنون فقط در مورد کرم ها انجام شده است. با این حال ، ممکن است سرانجام راه را برای کشف مسیرهای طولانی مدت در انسان هموار کند.

الکل

کاهش مصرف الکل می تواند خطر ابتلا به سرطان های پوستی غیر ملانوم را کاهش دهد. تحقیقات نشان داد که مصرف بیشتر الکل با خطر بالاتر ابتلا به سرطان سلول پایه و سرطان سلول سنگفرشی پوستی همراه است. محققان کشف کردند که برای هر 10 گرم افزایش مصرف الکل در روز ، خطر ابتلا به سرطان سلول پایه 7 درصد و خطر ابتلا به سرطان سلول سنگفرشی پوستی 11 درصد افزایش می یابد.

2.استرستان را کم کنید

آیا تا به حال متوجه شده اید که درست قبل از یک اتفاق مهم ، جوش ناخوشایندی در صورت شما ظاهر شود؟ خوب ، دانشمندان برخی از ارتباطات بین سطح استرس و مشکلات پوستی را شناسایی کرده اند. در مطالعه ای روی دانشجویان ، کسانی که سطح استرس بالایی را تجربه کرده اند بیشتر دچار مشکلات پوستی مانند:

  • خارش پوست
  •  ریزش مو
  • لکه های پوسته پوسته ، روغنی یا مومی روی پوست سر
  •  تعریق زیاد
  •  بثورات

تحقیقات دیگر نشان داد که نوجوانانی که میزان استرس بالایی را گزارش کرده اند 23 درصد بیشتر دچار آکنه شدید می شوند. محققان گمان می کنند استرس میزان سبوم را که ماده روغنی است و منافذ را مسدود می کند ، افزایش می دهد. این به نوبه خود منجر به شدت آکنه می شود. کاهش سطح استرس ممکن است منجر به شفافیت پوست شود. اگر فکر می کنید استرس بر روی پوست شما تأثیر می گذارد ، روش های کاهش استرس مانند تای چی ، یوگا یا مدیتیشن را امتحان کنید

پایان

دوستان قسمت کوچکی از مراقبت های پوستی برای سلامت بیشتر پوست را بررسی کردیم.قسمت دوم سلامت پوست که ادامه ی این مقاله است را مطالعه کنید تا اطلاعات بیشتری کسب کنید.

برای دیدن نمونه کارهای زیبایی و آرایش دائم که توسط فوق تخصص آرایش دائم ، مهرنوش حبیبی ، انجام شده اند کافیست به پیج اینستاگرامی به آدرس https://www.instagram.com/mehrnoshhabibi/ مراجعه کنید.

سپاس از نگاه گرمتان.

خدانگهدار

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *