علت ریزش موی ابرو چیست؟

در این مقاله قصد داریم به این پرسش پاسخ دهیم:علت ریزش موی ابرو چیست و چگونه می توانم آن را درمان کنم؟ پس در ادامه با ما همراه باشید.

 

دقیقاً مانند موهای سر ، ابروها می توانند نازک شوند یا رشد آنها متوقف شود. به هر دلیلی ممکن است این مسئله را تجربه کنید. در ادامه با دلایل و درمان های احتمالی ریشه آشنا میشویم.

اگر یکی یا هر دو ابرو کم پشت شده باشند ، می تواند به دلیل عفونت ، بیماری های پوستی ، تغییرات هورمونی یا سیستم ایمنی بیش از حد فعال باشد. کمبودهای تغذیه ای ، ضربه جسمی یا استرس عاطفی نیز می تواند باعث کم پشت شدن ابروها شود.

با محدود کردن علت ، شما و پزشک می توانید درمان مناسب را برای جلوگیری ، معکوس یا به حداقل رساندن ریزش مو پیدا کنید.

 

آلوپسی آره آتا

آلوپسی آره آتا یک بیماری خود ایمنی است . سیستم ایمنی بدن به اشتباه بخشی از بدن خود را دشمن تشخیص داده و به آن حمله می کند. آلوپسی آره آتا ، فولیکول های مو را که از آن موهای فردی رشد می کند ، هدف قرار می دهد ، تولید مو را کند یا متوقف می کند.

انواع مختلف آلوپسی وجود دارد:

آلوپسی آره آتا باعث ایجاد لکه های تصادفی ریزش مو می شود.

آلوپسی جهانی ( Universal Alopecia Universalis ) از بین رفتن کامل موها است .

آلوپسی فیبروزینگ پیشانی باعث ایجاد زخم در پوست سر همراه با طاسی و از بین رفتن ابرو می شود.

طبق بنیاد ملی آلوپسیا آریتا ، پزشکان مطمئن نیستند که چه عواملی باعث ایجاد یک اپیزود می شود ، اما ممکن است اتفاق بیفتد و هنگامی که بیماری غیرفعال است مو رشد می کند. آلوپسی همچنین می تواند ناخن ها و انگشتان پا را تحت تأثیر قرار دهد.

کمبود مواد مغذی

 

 

 

بدن انسان به مواد مغذی از جمله منابع انرژی ( کربوهیدرات ها ، پروتئین ها ، چربی ها) ، اسیدهای آمینه و چرب ، ویتامین ها و مواد معدنی نیاز دارد. بعضی از اینها رشد مو را حفظ و تحت تأثیر قرار می دهند ، بنابراین کمبود هر یک از آنها می تواند باعث ریزش مو شود.

کمبود ویتامین A یا روی می تواند رشد سلولی کند و مانع تولید سبوم مرطوب کننده (روغن) میشود. کمبودهای خاص دیگر که می تواند بر ریزش مو تأثیر بگذارد عبارتند از:

بیوتین (ویتامین B-7)

ویتامین C (تولید کلاژن )

اهن

ویتامین های E ، B-12 و D

سیستئین

اسیدهای چرب امگا 3

اگزما (درماتیت آتوپیک)

اگزما نوعی التهاب در پوست است که باعث خارش ، قرمزی ، پوسیدگی و تحریک می شود. این سیستم توسط یک سیستم ایمنی بیش از حد حساس ایجاد می شود و می تواند به صورت یک بار شعله ور شدن یا یک وضعیت مداوم ظاهر شود.

از آنجا که فولیکول های مو در پوست قرار دارند ، ممکن است اگزما در رشد مناسب موها تداخل ایجاد کند.

پسوریازیس

پسوریازیس نوعی اختلال خود ایمنی است که باعث می شود سلولهای پوست به سرعت تکثیر پیدا کنند و لکه های قرمز ، ضخیم ، پوسته پوسته و دردناک ایجاد شده و فولیکول های مو را مسدود کرده و رشد را متوقف کند .

درماتیت تماسی

 

درماتیت تماسی در اثر تماس با ماده حساسیت زا یا محرک سمی ایجاد می شود. ممکن است احساس خارش کنید یا احساس سوزش کنید. اگر ناحیه نزدیک ابروهای شما تحت تأثیر قرار گیرد ، التهاب ممکن است رشد مو را مهار کند.

درماتیت سبورئیک

درماتیت سبورئیک معمولاً یک بیماری مداوم است. دانشمندان معتقدند که علت آن قارچ یا تولید بیش از حد روغن در پوست است. درماتیت سبورئیک حتی در ابروها منجر به ایجاد شوره می شود .

کچلی

کچلی که به کرم حلقوی معروف است نیز نوعی قارچ است. لکه های قرمز ، خارش دار ، برجسته ، حلقه ای ، همراه با جوش و تاول ایجاد می کند. وقتی این وصله ها از روی ابروها نمایان می شوند ، موها معمولاً می ریزند و یک لکه طاس باقی می گذارند.

هاشور ابرو دائم راهی برای زیبایی دو چندان شما با مهرنوش حبیبی

مشکلات تیروئید

بیماری تیروئید یکی از دلایل عمده ریزش موی ابرو است. غده تیروئید شما هورمون هایی تولید می کند که متابولیسم را تنظیم می کنند.

هنگامی که این غده هورمون زیاد یا بسیار کمی تولید می کند ، بدن شما از تعادل خارج می شود و تعدادی از فرایندهای طبیعی را مختل می کند. این شامل رشد مو نیز هست.

کم کاری تیروئید همچنین می تواند باعث خستگی ، افزایش وزن شود ، در حالی که افراد مبتلا به پرکاری تیروئید اغلب دچار تپش قلب ، برآمدگی چشم و کاهش وزن می شوند.

بیماری هانسن

بیماری هانسن ( جذام ) توسط باکتری ایجاد می شود و به صورت زخم در سراسر پوست ظاهر می شود. این در بسیاری از کشورها رایج است اما در ایالات متحده اینگونه نیست. جذام شامل ضایعات و ریزش مو در سراسر بدن ، بی حسی و ضعف اندام است.

استرس و اضطراب

 

استرس و اضطراب بیش از حد می تواند باعث تغییرات فیزیولوژیکی ، از جمله کاهش اکسیژن به فولیکول های مو و نوسان سطح هورمون ها که به ریزش موی ابرو کمک می کند شود.

بارداری و زایمان

بارداری و زایمان همچنین می تواند هورمون ها و سایر جنبه های بیوشیمی بدن شما را به یک چرخش تبدیل کند. این نوسانات ممکن است چرخه های رشد مو را از بین ببرد و باعث ریزش مو شود.

تلوژن افلوویوم

Telogen effluvium (TE) یک ریزش غیرطبیعی مو است که هنگامی اتفاق می افتد که چرخه رشد طبیعی مو در اثر تغییرات هورمونی یا تغییرات دیگر در بدن قطع شود.

سالخوردگی

موی مردان و زنان از 40 سالگی شروع به کم پشت شدن می کند ، زیرا سطح استروژن در زنان و تستوسترون در مردان کاهش می یابد.

کندن مداوم یا استفاده بیش از حد از محصولات آرایشی

کندن بیش از حد ابروها ضربه جزئی ایجاد می کند و در نهایت ممکن است رشد مو در آن نقطه متوقف شود. آرایش خشن هنگام استفاده طولانی مدت ممکن است آسیب مشابهی ایجاد کند.

شیمی درمانی

 

 

برای مقابله با سرطان ، شیمی درمانی به گونه ای طراحی شده است که پس از همه سلولهای به سرعت در حال تقسیم قرار می گیرد. این شامل فولیکول های مو است. به همین دلیل است که وقتی افراد تحت این روش درمانی قرار می گیرند ، موها به صورت توده ای می ریزند.

درمان ریزش موی ابرو

هنگامی که شما و پزشک علت ریزش موی ابرو را تشخیص دادید ، می توانید مناسب ترین روش درمانی را انتخاب کنید.

ماینوکسیدیل (روگاین) دارویی موضعی بدون نسخه (OTC) و با واسطه هورمون است که در نسخه های مردانه و زنانه در دسترس است. می تواند رشد هورمونی که در طی چند ماه متوقف شده است را بازگرداند.

کورتیکواستروئیدها به دو صورت موضعی ، تزریقی یا قرصی می توانند برای کاهش آلوپسی آره آتا ، اگزما ، درماتیت یا پسوریازیس با کاهش التهاب و پاسخ ایمنی استفاده شوند.

مواد شیمیایی موضعی و حساس به تماس با استخراج پاسخ آلرژیک که رشد مو را تحریک می کند ، می تواند برای ریزش موی ابرو موثر باشد. این مواد شیمیایی معمولاً دارای یک عارضه جانبی ناشی از بثورات هستند.

طب سوزنی

 

طب سوزنی ممکن است در کاهش آلوپسی آره آتا موثر باشد ، احتمالاً با کاهش حملات به پیاز فولیکول مو ، تحریک گردش خون.

روغن کرچک

روغن کرچک یک درمان خانگی طولانی مدت برای رشد مو است. ممکن است با تأثیر بر برخی هورمون ها ، فولیکول های مو را تحریک کند.

روغن پرپشت کننده مژه و ابروی نداگلد با ترکیبات کاملا گیاهی

آنترالین

آنترالین که معمولاً برای درمان پسوریازیس استفاده می شود ، ضد التهاب و از مشتقات طبیعی آنتراكینون است . این دارو اغلب برای کسانی که ریزش موی ابرو دارند ناشی از یک روند التهابی تجویز می شود.

مواد غذایی

مکمل های غذایی با آنتی اکسیدان ها ، اسیدهای چرب امگا 3 و اسیدهای چرب امگا 6 در برابر ریزش مو در زنان و به احتمال زیاد در مردان نیز موثر است.

برای موارد ناشی از اختلالات هورمونی ، یک متخصص غدد ممکن است داروهای تجویز شده مانند هورمون تحریک کننده تیروئید ، استروژن یا تستوسترون را تجویز کند.

ترمیم کاشت ابرو

ترمیم کاشت ابرو مشابه جایگزینی موی سر است . این شامل برداشتن بخشی از پوست از محلی با موهای فراوان و پیوند فولیکول های مو به ناحیه ابرو پراکنده است.

برخی از افراد به سادگی تصمیم می گیرند ریزش موی ابرو خود را با آرایش دائمی یا میکروبلیدینگ (خال کوبی های نیمه دائمی) پنهان کنند .برای اینکار بهتر است نزد یک فوق تخصص بروید که نتایجی که دریافت میکنید بسیار مطلوب باشد و ابرویی که  هزینه زیادی برایش کردید ، با ابروی کم پشت و سابقتان برابر نباشد.ما به شما کلینیک فوق تخصصی مهرنوش حبیبی را پیشنهاد میکنیم.

میکروبلیدینگ ابرو با مهرنوش حبیبی متخصص زیبایی

 

پیشگیری از ریزش موی ابرو

بعضی اوقات پیشگیری از ریزش موی ابرو امکان پذیر است. برای تعیین اینکه آیا نقصی برای رفع آن دارید یا خیر ، با پزشک خود صحبت کنید.

مقدار زیادی پروتئین ، میوه و سبزیجات بدون چربی بخورید. روش هایی برای استراحت و کاهش استرس مانند ماساژ یا مدیتیشن پیدا کنید .

در برابر تمایل به کندن بیش از حد ابرو یا استفاده از مواد شیمیایی سخت در نزدیکیتان مقاومت کنید. در صورت نیاز به استفاده از سفید کننده مو یا رنگ ، ترتینوئین (Retin-A) ، هیدروکینون یا اسیدهای گلیکولیک ، برای ابروهای خود از وازلین استفاده کنید .

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

اگر شروع به ریزش موی ابرو کردید ، برای تعیین علت باید به پزشک مراجعه کنید. آنها قادر خواهند بود علائم دیگر را با دقت تشخیص دهند و آزمایشات درستی را برای تشخیص بیماری انجام دهند. پس از آن ، آنها می توانند شما را در یک برنامه درمانی مناسب شروع کنند.

ریزش موی ابرو می تواند دلایل مختلفی داشته باشد ، از جمله غدد درون ریز ، خودایمن یا ناشی از ضربه. گزینه های درمان از داروها و کرم ها گرفته تا درمان های جایگزین و روش های زیبایی متفاوت است.

راه حل طلایی

خب دوستان ممنونیم که تا انتهای این مقاله هم همراه ما بودید. در این مقاله علل ریز ابرو را بررسی کردیم و در نکته ای اشاره کردیم که به هیچوجه نگران کم پشت شدن ابروهایتان نباشید زیرا با خیال راحت میتوانید ابروهایی چند برابر زیباتر از سابق داشته باشید.

چگونه؟

شما عزیزان میتوانید با مراجعه به آدرس https://mehrnooshhabibi.com/portfolio/ نمونه کارها و پیام های رضایت از فوق تخصص آرایش دائم ، مهرنوش حبیبی را مشاهده کنید و یا با تماس به شماره تلفن 09196024742 از مشاوره ی رایگان و انجام آرایش دائم بهره مند شوید.

ممنون که با ما همراه بودید. خدانگهدار

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *