7 دلیل که باعث میشود پوست چرب داشته باشیم

موضوع پادکست : 7 دلیل که باعث میشود پوست چرب داشته باشیم

توسط زهرا امیری

 

 

با سلام با وب سایت فوق تخصصی آرایش دائم مهرنوش حبیبی مهمان نگاه شما عزیزان هستیم. در این مقاله قصد داریم بیشتر درباره ی پوست های چرب بدانیم.

فیلم ضبط شده توسط فوق تخصص آرایش دائم ، مهرنوش حبیبی ، را هم حتما تماشا کنید تا همه چیز را درباره ی پوست چرب و تاتو برای پوست های چرب بدانید.

 

 

هفت دلیل که باعث میشود پوستمان چرب باشد

پوست چرب
پوست چرب

 

احساس میکنید که پوست شما کمی درخشش اضافی ساطع می کند؟ واقعیت این است که ، همه در پوست خود روغن دارند. در زیر هر یک از منافذ شما یک غده چربی قرار دارد که روغنی طبیعی به نام سبوم تولید می کند. این روغن ها به حفظ رطوبت و سلامت پوست کمک می کند. اگرچه برای بعضی از افراد غدد چربی می توانند روغن زیادی تولید کنند ، همین مسئله باعث ایجاد پوستی چرب می شود. اگر پوست شما دائماً براق به نظر می رسد ، پوستی چرب دارید. افراد دارای پوست چرب چند ساعت بعد از تمیز کردن پوست باز هم احساس چربی روی پوستشان می کنند.

در این افراد احتمال شکستگی پوست نیز بیشتر است زیرا سبوم با سلولهای مرده پوست مخلوط می شود و در منافذ پوست گیر می کند. علل ایجاد پوست چرب شامل عوامل ژنتیکی ، محیطی و سبک زندگی است. گرچه لزوماً نمی توانید از شر پوست چرب خلاص شوید ، اما می توانید اقداماتی انجام دهید تا پوست شما خیلی چرب نباشد. نکته اصلی برای کم شدن چربی پوست شناسایی یک یا چند مورد از این هفت دلیل اصلی است :

1.ژنتیک

اگر یکی از والدین شما پوست چربی داشته باشد ، شما نیز غدد چربی بیش از حد فعالی دارید.

آشنایی بیشتر با پوست خشک و درمان آن

2.سن

اگرچه لزوما همه افراد پوست چرب ندارند ، اما پوست شما با افزایش سن سبوم کمتری تولید می کند. با پیری ، پوست پروتئینی مانند کلاژن را از دست می دهد و تولید چربی توسط غدد چربی کند می شود. به همین دلیل بسیاری از افرادی که  پیر میشوند دچار خشکی پوست هستند. همچنین این زمانی است که خطوط و چین و چروک پوست به دلیل کمبود کلاژن و سبوم بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.

یکی از مزایای پوست چرب این است که شما ممکن است به سرعت علائم پیر شدن خود را نشان ندهید ( پوستتان دیرتر چروک میشود ). ممکن است اکنون پوست چربی داشته باشید اما باید با افزایش سن پوست خود را ارزیابی کنید. البته در 30 سالگیتان ممکن است همان ترکیب پوستتان در نوجوانی و 20 سالگی را نداشته باشید. یک متخصص زیبایی می تواند هر چند سال یک بار نوع پوست شما را ارزیابی کند تا ببیند آیا لازم است تغییری در روند مراقبت از پوست خود ایجاد کنید یا نه؟

تاثیر سن روی داشتن پوست چرب
تاثیر سن روی داشتن پوست چرب

 

3.محل زندگی شما و زمان در سال ( از نظر فصلی و گرما و سرما )

در حالی که ژنتیک و سن علت اصلی ایجاد چربی در پوست را به وجود می آورند ، اما محل زندگی شما و زمان سال نیز می تواند تفاوتی ایجاد کند. مردم تمایل دارند در آب و هوای گرم و مرطوب پوست چرب تری داشته باشند. همچنین به احتمال زیاد شما در طول تابستان چربی بیشتری نسبت به پاییز یا زمستان روی پوست خود داشته باشید. با یک دستمال میتوانید روغن اضافی را از روی پوستتان بردارید. یک مرطوب کننده ی مات نیز می تواند به جذب روغن اضافی کمک کند.

4- منافذ بزرگ شده

گاهی اوقات به دلیل افزایش سن ، نوسانات وزن و شکستگی قبلی ، منافذ پوست می توانند کشیده و باز شوند. منافذ بزرگتر نیز تمایل به تولید روغن بیشتری دارند. شما نمی توانید منافذ پوست خود را کوچک کنید ، اما می توانید با روتین پوستی مناسب از باز شدن منافذ پوستتان جلوگیری کنید.

پوست چیست و در معرض چه عارضه هایی قرار دارد؟

5.استفاده از محصولات مراقبت از پوست اشتباه

همچنین می توانید با استفاده از محصولات مراقبت از پوست اشتباه برای نوع پوست خود ، پوست چرب ایجاد کنید. برخی از افراد پوست ترکیبی را با پوست چرب اشتباه می گیرند و ممکن است به عنوان مثال از کرم های خیلی سنگین استفاده کنند. اگر در ماه های زمستان پوست خشک تری دارید ، ممکن است لازم باشد برنامه مراقبت از پوست خود را برای بهار و تابستان با مرطوب کننده های سبک و پاک کننده های پایه ژل تغییر دهید. استفاده از محصولات صحیح مراقبت از پوست می تواند تفاوت زیادی در میزان چربی باقی مانده روی صورت شما ایجاد کند.

6.مصرف بیش از حد معمول از محصولات مراقبت از پوست

از طرف دیگر ، شستن صورت یا انجام زیاد لایه برداری نیز می تواند پوست شما را چرب کند. این می تواند یک اکسی مورون به نظر برسد ، زیرا هدف از شستن و لایه برداری پوست خلاص شدن از شر روغن است. اما اگر این کار را خیلی مرتب انجام دهید ، مقدار زیادی از روغن پوست خود را از بدن خود دور می کنید. ولی زیاد انجام دادن این کار می تواند باعث شود غدد چربی شما در حالت اضطراری قرار بگیرند ، تا جایی که آنها حتی روغن بیشتری تولید می کنند تا میزان از دست داده را جبران کنند. شما فقط باید دو بار در روز پوست خود را بشویید تا روغن اضافی را از بین ببرد.

شما فقط باید دو بار در روز پوست خود را بشویید تا روغن اضافی شما دفع شود. همچنین عدم استفاده از کرم ضد آفتاب می تواند پوست شما را خشک کرده و منجر به تولید بیشتر سبوم شود. حتماً هر روز ضد آفتاب بزنید. مرطوب کننده ها و ضد آفتاب هایی که پایه های چربی کمتری دارند. ممکن است لازم باشد در طول روز دوباره از این ها استفاده کنید.

راهنمای کامل درباره ی نحوه ی کشیدن خط لب

7- از مرطوب کننده استفاده نکنید

اگر دارای پوست چرب هستید از مرطوب کننده استفاده نکنید
اگر دارای پوست چرب هستید از مرطوب کننده استفاده نکنید

 

این یک افسانه است که مرطوب کننده باعث چربی پوست می شود. در حقیقت ، اگر از درمان های آکنه مانند اسید سالیسیلیک یا بنزوئیل پراکسید استفاده می کنید ، قطعاً به یک مرطوب کننده خوب نیاز دارید تا پوست شما خشک نشود.

بدون مرطوب کننده ، هر نوع پوستی خشک خواهد شد. بنابراین به جای چشم پوشی از مرطوب کننده ، نکته اصلی یافتن نوع مناسب مرطوب کننده است. مرطوب کننده های سبک و پایه آب برای پوست های چرب به خوبی کار می کنند. همیشه این مرحله را آخرین مرحله بعد از تمیز کردن و تقویت کردن پوستتان كنید. همچنین به دنبال محصولی باشید که “بدون روغن” و “غیر comedogenic” باشد تا به پاکسازی منافذ کمک کند.

پوست چرب به دلایل زیادی که وجود دارد پیچیده است. همچنین ممکن است بیش از یک دلیل برای چربی پوست وجود داشته باشد. به عنوان مثال ، ممکن است در خانواده شما پوست چرب وجود داشته باشد و همچنین ممکن است در آب و هوای مرطوب زندگی کنید. در چنین مواردی ، برای دستیابی به تمیزتر شدن پوست ، باید به همه دلایل ایجاد چربی اضافی پوست توجه کنید.

پس از ارائه برنامه اقدام برای کم کردن چربی پوست روغنی خود ، باید کمی به آن فرصت دهید تا کار کند. بعضی اوقات ممکن است یک یا دو ماه طول بکشد تا پیشرفت های عمده ای را ببینید. اگر بعد از این مدت هنوز با روغن اضافی روی پوستتان سر و کار دارید ، ممکن است نیاز باشد به متخصص پوست خود مراجعه کنید.

 

پایان

خب دوستان عزیزم ، متوجه شدیم که پوست چرب چیست و چرا پوستمان چرب میشود. لازم است که پوست خود را بشناسید تا بتوانید بعد از انجام آرایش دائم ، راحت تر از پوستتان مراقبت کنید.

ممنون که باز هم با همراهی گرمتان ما را یاری کردید

شما میتوانید از طریق پیج اینستاگرامی به آدرس ( آدرس پیج ) با نمونه کارها و مطالب آموزشی بیشتری از فوق تخصص آرایش دائم ، مهرنوش حبیبی ، آشنا شوید.

خدا نگهدار

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *